תביעות נגד חברות ביטוחתביעות נגד חברות ביטוח –  מה עושים כשחברות ביטוח אינן עומדות בהתחייבותן?

לכל אחד מאיתנו יש ביטוח מסוג שהוא. בין אם מדובר בביטוח חיים, ביטוח רכב, ביטוח דירה או כל ביטוח אחר, הוא כולל את כל הכיסויים השונים, הרלוונטיים לו וכן גם את כל הזכויות המגיעות לנו במסגרתו. במקרים של אירוע ביטוחי עלינו לפנות ישירות אל חברת הביטוח כדי לקבל את הפיצוי המגיע לנו, בהתאם לפוליסה. אולם, ישנם לא מעט מקרים בהם חברות הביטוח מסרבות לעמוד בהתחייבותן. תביעות נגד חברות ביטוח נחשבות נפוצות מאד ודורשות את עזרתו של עורך דין מקצועי, על מנת לנהל אותן באופן הנכון ביותר.

חוק חוזה הביטוח – להגנה מלאה

למרות שמוגשות לא מעט תביעות נגד חברות ביטוח לבית המשפט, את רובן היה ניתן למנוע במידה וחברות הביטוח היו מאשרות את הפנייה אליהן ומזכות את המבוטח בכל אשר מגיע לו. ישנם לא מעט מקרים, בהם חברות הביטוח אינן מוכנות לשלם למבוטחיהן את הפיצוי הכספי, למרות ששילמו במשך תקופת זמן ארוכה מאד את הפרמיה, בדיוק על פי הנדרש בתנאי הפוליסה. בהיותן גוף גדול מאד, בוחרות חברות הביטוח להטיל את האשמה לא מעט פעמים על המובטח עצמו וזאת בעזרת חוקרי ביטוח מקצועיים או גורמים אחרים, המנסים להוכיח זאת.

אולם, על פי חוק חוזה הביטוח משנת 1981, ישנן לא מעט הנחיות ונהלים שונים, המצריכים את חברות הביטוח לפעול על פיהם על מנת להגן על המבוטחים. בדרך זו מתאפשר איזון כוחות שבין חברת הביטוח למבוטח. ולמרות זאת, עדיין ניתן למצוא לא מעט חברות ביטוח במקרים של תביעות, המסרבות להכיר בחובתן ולשלם למבוטח את תגמולי הביטוח כפי שמגיעים לו. במקרים אלה, בעזרת עורך דין ביטוח מקצועי ומיומן, ניתן להוכיח אחרת ולתבוע את חברת הביטוח בגין הפיצויים המגיעים לו וכל הזכויות הרלוונטיות הנלוות להם.

הדרכים בעזרתן יכולות חברות הביטוח להקשות על מבוטחיהן במקרים של תביעה

ישנם אינספור דוגמאות שונות, בהן מנסות חברות הביטוח להקשות על מבוטחיהן ובכך לדחות את פנייתם אליהן באשר לתשלום הפיצוי ולמימוש הזכויות. אחת הדוגמאות השכיחות ביותר של תביעות נגד חברות ביטוח הוא אי המצאת הפוליסה על ידי החברה המבטחת. בדרך כלל, שולחות חברות הביטוח אל המבוטח את הפוליסה המלאה, הכוללת את כל הכיסויים השונים בה, לרבות הסייגים שבה. אולם, ישנם לא מעט מקרים, בהם שולחת חברת הביטוח מסמך כללי, המציין את פרטיו של המבוטח ותאור כללי של הפוליסה וכיסוייה. במקרים אלה, במידה ולא נשלחה למבוטח הפוליסה המלאה, כל החריגים והסייגים השונים, אותם טוענת חברת הביטוח, עשויים להיות כלל לא רלוונטיים והמבוטח יהיה זכאי לכיסוי ביטוחי.

דוגמא נוספת לדחיית תביעה, הוא במקרים בהם חברת הביטוח דוחה את פנייתו של המבוטח באשר לאירוע הביטוחי ולזכויות המגיעות לו, לרבות הפיצויים, אך איננה מנמקת את דחייתה. במקרים אלה ובהתאם להוראות הפיקוח, כפי שנעשות על הביטוח עצמו, לא יכולה חברת הביטוח בעתיד, במידה ותתבע במסגרת המערכת המשפטית, לטעון טענות המנמקות את דחייתה. הסיבה לכך היא שניתנה לה האפשרות לעשות זאת כבר במכתבה הראשון אל המבוטח ובכל זאת בחרה שלא לנמק את סיבותיה. דחייתה הראשונה משמשת ככתב הגנה לכל דבר, ולכן, אם לא פירטה את דחייתה, הרי שלא יכולה לעשות זאת בהמשך ועל כן קטנים סיכוייה לדחיית התביעה.

לסיכום

כפי שניתן לראות, חברות הביטוח מערימות לא מעט קשיים על המבוטחים, בבואם לתבוע אותן בגין הזכויות המגיעות להם בגין האירוע הביטוחי. תביעות נגד חברות ביטוח חשוב שתעשנה בעזרתו של עורך דין מקצועי, המייצג את התובע המבוטח. חשוב לבחור בעורך דין מיומן, בעל ניסיון בתחום ובעיקר כזה, המכיר היטב את העולם הביטוחי ואת התנהלותן של חברות הביטוח.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

סגירת תפריט