חוק סיעוד – מהו ?

חוק סיעוד הוא אחד החוקים החשובים ביותר העוזרים לשמור על רווחת תושבי המדינה, ובעיקר על רווחתם של הקשישים. חוק זה, שנחקק בשנת 1988, מופעל על ידי מספר גורמים שונים: על ידי המוסד לביטוח לאומי, על ידי קופות החולים ועל ידי שירותי הרווחה בכל עיר.

מה כולל במסגרתו החוק, מי זכאי לו וכיצד ניתן לממשו? על כך, בכתבה הבאה.

מה כולל במסגרתו חוק סיעוד?

קשישים גמלאים, הזקוקים לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות שונות, זכאים לקבל, על פי חוק זה, כמה שירותים שונים. ראשית, כפי שקובע החוק, הם זכאים להגעתו של מטפל לצורך מתן סיוע הן בתחזוקת הבית והן בטיפול האישי בקשיש עצמו. הם גם זכאים בקבלת טיפול במרכזי היום השונים, בקבלת שירותי כביסה במידת הצורך, בקבלת מוצרי ספיגה וגם בקבלת שירותי לחצן מצוקה. שירותים אלה, וסך שעות העזרה הניתנות לכל קשיש נקבעים בהתאם למצבו ועל סמך בדיקתו.

חוק סיעוד

כיצד נקבעת הזכאות למימוש שירותי סיעוד אלה?

כדי לקבל את השירותים השונים, המוצעים במסגרת חוק סיעוד זה, יש לענות על כמה קריטריונים: קריטריון הגיל מתייחס לנשים בנות שישים ומעלה וגברים בני 65 ומעלה. בנוסף, עליהם להתגורר בביתם או במסגרת דיור מוגן. כמו כן, על מנת להיות זכאים לשירותים הניתנים, על הכנסותיהם שלא לעבור את גובה הסכום, הנקבע בחוק, שעל פיו לא זכאים לקבלת העזרה בביצוע הפעולות היומיומיות השונות, כמו אכילה, רחצה, לבוש וכדומה.

פנייה למימוש זכויות אלו –כיצד ?

כדי לממש זכויות אלו, במסגרת חוק סיעוד, יש להגיש תביעה אל הביטוח הלאומי, השולח נציג מטעמו להערכת תפקודו של התובע. לאחר בדיקת הקשיש, ובהתאם לתוצאות הערכת תפקודו, שולח המוסד לביטוח הלאומי את תוצאות הבדיקה ואת אחוזי הקצבה, כפי שנקבעו. במידה ומדובר בקשיש הזקוק לעזרה ברוב שעות היום לביצוע פעולות שונות, הוא זכאי לגמלה בגובה של 100%, גמלה המתורגמת ל – 9.75 שעות בכל שבוע של טיפול הניתן על ידי מטפל/ת מטעמו של הביטוח הלאומי. במידה ונמצא כי הקשיש תלוי באופן מלא בקבלת עזרה לביצוע הפעולות השונות, ובמקביל גם זקוק להשגחה בכל שעות היום, הוא זכאי לקבל גמלה של 150%, המתורגמת ל – 15.5 שעות של עזרה בכל שבוע.

איך מגישים ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי?

ישנם מקרים בהם קבע המוסד לביטוח לאומי את גובה הזכאות, אולם משפחתו של התובע מעוניינת לערער על החלטה זו. ניתן להגיש ערעור בתוך תקופה של 60 יום מרגע קבלת הודעת המוסד לביטוח לאומי בדבר אחוזי הקצבה ומומלץ לעשות זאת בעזרתו של עורך דין המתמחה בכך, המכיר היטב את הדינים הקשורים בתחום זה. ייעוץ משפטי יאפשר לתובע לממש את זכויותיו באופן הנכון ביותר ולפעול בעזרת ייצוג מקצועי. גם במקרים בהם נדרשת תביעתה של חברת הביטוח באשר מימוש זכויותיו של הקשיש הסיעודי במסגרת ביטוח סיעודי פרטי, עזרה משפטית זו חשובה במיוחד, שכן מדובר בקצבה ושירותים, היכולים להקל באופן משמעותי על הקשיש ולא פחות מכך, גם על בני משפחתו.

כיצד לבחור את הסיוע המתאים?

במידה ואתם מעוניינים להיעזר בשירותיו של עורך דין כדי לממש את זכויותיו של בני משפחתכם, הנזקק לעזרה סיעודית, חשוב שתוודאו שמדובר בעורך דין, המתמחה בתחום ובקיא בכל הקשור לביטוח לאומי, חוק סיעוד וזכויותיו של הקשיש במדינת ישראל. חשוב שיהיה זה עורך דין בעל ניסיון בתחום ובעיקר – בעל ניסיון בתביעות הקשורות לכך. בדרך זו תוכלו לנהל את התביעה טוב יותר ולקבל את כל הזכויות המגיעות, בהתאם למצב הבריאותי ולחוק עצמו.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

סגירת תפריט