פעמים רבות אנשים נתקלים במפגעי רשלנות בסביבתם הקרובה, כדוגמת נדנדה שבורה במגרש המשחקים, רצפה רטובה וחלקה בקניון, רופא שהתרשל במילוי תפקידו או עובד שנחתך ממכונה במקום עבודתו בשל מיגון לקוי. הגורם המשותף לכל המקרים הללו, הוא שבמידה ונגרם לכם נזק פיזי בגינם, אתם יכולים לתבוע את הגוף האחראי על רשלנות. יש לציין שכמעט  בכל סוג של תביעת נזיקין ניתן לטעון לפיצויים בגין רשלנות של הנתבע, בין אם במקרה של רשלנות רפואית, רשלנות של מעביד, רשלנות רשויות, ספקי שירותים, רשלנות בבית ספר ורשלנות של בעלי קרקע.

הגשת תביעות רשלנות

במקרי רשלנות מבדיל בית הדין בין שני סוגי תאונות ותקלות: הראשונות הן כאלו שהיו בלתי נמנעות וללא יכולות שליטה בהן, כדוגמת אדם שהחליק בשלולית ושבר את רגלו, ואין זה סביר לתבוע את הרשות המפקחת בשל כך. הסוג השני הוא תאונות ומחדלים שנגרמו עקב רשלנות האחראים עליהם. מסיבה זאת, בעת הגשת תביעת רשלנות על הניזוק להוכיח כי המפגע אשר ממנו נפגע הינו למעלה מהסביר. על מנת לחזק את טענותיה, על תביעת הרשלנות להציג מספר ראיות בסיסיות, הכוללות:

  • חוות דעת רפואית המפרטת את מהות וחומרת הנזק הפיזי שנגרם לתובע כתוצאה מהרשלנות, ובנוסף יש להציג כל מסמך רפואי המעיד על הטיפולים ועלותם לניזוק עד כה.
  • צילומים של זירת האירוע בו התרחשה הרשלנות, שבהם ניתן לזהות בברור את מקום האירוע ואת סיבת המפגע.
  • תחקור עדים – מומלץ לתחקר את העדים ולערוך את התצהירים שלהם סמוך לאירוע הרשלני, כל עוד זיכרונם רענן.

תביעת רשלנות 

עורך דין רשלנות

בתביעות רשלנות מכל סוג, חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום נזיקין בכלל, ובתחום תאונות רשלנות נזיקין בפרט. כבר בפגישה הראשונה יתחקר עורך הדין את הנפגעים ויקבע האם קיימת עילה מספקת לתביעת רשלנות, ולאחר מכן יכוון את לקוחותיו לגבי דרכי הפעולה נחוצות על מנת לקדם את תביעתם על פי סדר עדיפות. לדוגמא, לאדם שנפגע בשל חור במדרכה כדאי למהר ולצלם את המפגע מכמה זוויות, מכיוון שעד מועד המשפט הרשויות עשויות לתקן את המפגע, ובמקרה זה ללא תיעוד מצולם תתקשה התביעה להוכיח את טיעוניה.

דוגמאות לתביעות רשלנות

תביעות רשלנות נוגעות בתחומים רבים ומגוונים בחיים, ומכאן שכל תביעה מתבססת על מקום אירוע ועל סיבת התרשלות ייחודיים, כדוגמת המקרים הבאים:

  • תביעת רשלנות צד שלישי בגין תחזוקה לקויה – אדם תבע את חברת הגז בשל תחזוקה לקויה שבגינה נגרמו לו כוויות חמורות עקב פיצוץ בלון בביתו. התביעה טענה שהחברה לא בדקה את תקינות מערכת הגז כנדרש, וכתוצאה מכך אירע הפיצוץ שהוביל לפציעתו הקשה של התובע. בית המשפט מצא את הנתבעים אשמים ברשלנות והם נדרשו לפצות את הניזוק במאות אלפי שקלים.
  • תביעת רשלנות בגין מפגע באזור ציבורי – קשיש שהלך על המדרכה בשכונת מגוריו נתקל בערמת אשפה שעלתה על גדותיה ולא פונתה. הוא ניסה לעוקפה אולם לא הצליח, החליק ושבר את גבו. בעקבות המחדל נקבעו לקשיש אחוזי נכות גבוהים והוא תבע את העירייה בגין רשלנות בפינוי האשפה. בית המשפט מצא את הנתבעים אשמים והקשיש זכה בפיצויים הולמים שכללו גם הוצאות ניידות והוצאות שיקום וסיעוד.

סיכום

אם נפגעתם בתאונה שמקורה ברשלנות סביבתית או אנושית, קיים סיכוי סביר שאתם זכאים לפיצויים בגין רשלנות. על מנת לאשש זכאות זו יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום תביעות רשלנות, אשר יכוון ויסייע לכם להשיג את הפיצויים הראויים מחברות הביטוח ומהגופים האחראיים לתאונה הרשלנית.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

סגירת תפריט