אין לך רישיון מתאים

תביעות ביטוח – חיוב חברת הביטוח לשלם על נזק שנגרם כתוצאה מתאונה

מנחם (שם בדוי), בעל רישיון רכב מסוג M1, המתאים לנסיעה באוטובוס פרטי מתחת לארבעה טון, בוטח אצל אחת מחברות הביטוח בביטוח המתאים לנסיעה ברכב מסחרי עד ארבעה טון. בינואר לפני שנתיים, נפגע רכבו של מנחם בתאונת דרכים, ועל פי הערכות של שמאי מטעמה של חברת הביטוח, נגרם לו נזק בשווי של 13,830 ₪. מנחם פנה אל חברת הביטוח לצורך התשלום בגין הנזק שנגרם, כפי שנעשה במסגרת תביעות ביטוח רבות, אולם חברת הביטוח שלו דחתה את תביעתו וסירבה לשלם לו זאת.

על פי דבריה של חברת הביטוח המבטחת את רכבו של יורם, אין לו את הכיסוי הביטוח המתאים, שכן, ביום התאונה החזיק מנחם ברשותו רישיון נהיגה מסוג B, בעוד שעל פי סוג הרכב שבו נהג היה עליו להחזיק ברישיון נהיגה מסוג D1. נציג מטעמה של חברת הביטוח הוכיח את דבריו על פי תקנות קיימות במסגרת הפיקוח על עסקי הביטוח (תקנה מס' 1), החלות על רכב פרטי ועל רכבים מסחריים עד ארבעה טון. נציג טען שבמידה והרכב לא היה בתנועה והיה נפגע, חברת הביטוח היתה מפצה את מנחם, שכן אין משמעות לסוג הרישיון שהוחזק באותה שעה על ידי הנהג. גם אם היה מחזיק רישיון נהיגה מסוג D1 בזמן קרות התאונה, היה מקבל את הפיצוי.

תביעות ביטוח רכב

התייחסותו של בית המשפט לטענות הצדדים – האם יש עילה לתביעה?

בשל דחייתה של חברת הביטוח את תביעתו של מנחם, כפי שדוחה תביעות ביטוח אחרות, החליט מנחם לפנות אל עורך דין, המתמחה בתחום של תביעות ביטוח ולפנות אל בית המשפט. בבית המשפט בחן השופט את הסוגיות השונות הרלוונטיות, בעזרתן יוכל לפסוק האם אכן על חברת הביטוח לשלם למנחם על הנזק שנגרם למכוניתו. בדבריו, טען השופט שהרכב שימש את מנחם למטרות פרטיות ולא מטרות מסחריות, כפי שניתן היה להסיק לאור הממצאים השונים ולכן, הרישיון שהחזיק ברשותו באותה השעה היה מתאים.

כדוגמא העלה השופט, בדומה לשימוש בדוגמאות שונות במסגרת תביעות ביטוח אחרות, פסק דין אחר, שניתן בבית המשפט במקרה של תביעת ביטוח בגין נזק שנגרם למונית במהלך נסיעה פרטית. נהג המונית, שהחזיק רישיון נהיגה לרכב פרטי בקרות האירוע, קיבל מחברת הביטוח שלו, לאחר התביעה שהוגשה בבית המשפט, פיצוי כספי בגין הנזק שנגרם לו. תביעה זו, כמו תביעות ביטוח אחרות בנושא זה, מחזקת את דבריו של בית המשפט ודוחה את טענותיה של חברת הביטוח, שהרישיון שהחזיק מנחם איננו בהתאם לפוליסה ועל כן לא מגיע לו פיצוי.

פסיקתו של שופט בית המשפט:

בתביעתו, ביקש מנחם כדלקמן: עבור הנזק שנגרם לרכבו, על חברת הביטוח לשלם את גובה התשלום כפי שקבע השמאי שבחן את המקרה מייד לאחר תאונת הדרכים. בנוסף, טען מנחם שעל חברת הביטוח לפצות אותו גם עבור ימי השכרת הרכב החלופי בזמן שרכבו היה במוסך וכן עבור הימים בהם נאלץ לטפל בפרטי האירוע ולכן לא יכול היה להגיע למקום עבודתו, עובדה שגרמה לו להפסדי השתכרות.

לאור האמור לעיל, החליט השופט שעל חברת הביטוח לשלם למנחם סך של 8,696 ₪ בגין הנזק שנגרם לרכב וכן סך של 1,549 ₪ בגין השימוש ברכב חלופי במשך התקופה בה טופל הרכב ולא ניתן היה לנהוג בו. באשר לתביעתו של מנחם לקבל פיצוי עבור הפסד השתכרות, את בקשתו זו דחה בית המשפט, שכן מנחם לא הוכיח זאת במסגרת תביעה זו ולכן אין סיבה להעביר לו פיצוי כספי זה.

[ois skin="skin2"]

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מדוע בפסקי דין המתפרסמים באתר זה, אין פרטים של המבוטחים, חברת הביטוח בה מדובר, ואיזה בית משפט, ושם השופט/ת

  2. משום שלעניות דעתנו אין לשמות כלל חשיבות, אלא לרציונל שמאחורי הפסיקה. בפעמים הבאות נפרסם בתחתית הכתבות את מראה המקום של פסק הדין וכך תוכל לאתרו ברשת ולדעת את שמות הצדדים. קריאה מהנה…

כתיבת תגובה

סגירת תפריט