כל בעל רכב נדרש לרכוש פוליסת ביטוח חובה, ואי רכישתה מהווה עברה על החוק. ביטוח זה נועד לכסות על נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים, עבור כל מי שנפגע ברכב או מהרכב, ללא קשר לאשמתו בגרימת התאונה. מטרתו של חוק ביטוח חובה היא לייעל ולקצר את ההליכים המשפטיים במקרים של פגיעות בתאונת דרכים, וזאת מכיוון שאין צורך בהוכחת אשמה בתאונה. בנוסף לכך, ביטוח חובה מבטיח פיצוי וטיפול מהירים והולמים לכל אדם שניזוק בגופו.

הגשת תביעת ביטוח חובה

כאשר אדם מגיש תביעת ביטוח חובה בגין נזקים שנגרמו לו בתאונת הדרכים, אין הוא רשאי להגיש תביעת נזיקין נוספת על אותו מקרה. כמו כן, על מנת לזכות בתביעת ביטוח חובה יש צורך לעמוד במספר דרישות בסיסיות, הכוללות:

 • רישיון נהיגה תקף של נהג הרכב. נהג שהוכיח כי לא ידע שהוא בפסילה זכאי גם הוא בביטוח חובה.
 • קיימות פוליסות ביטוח חובה בהן רק הנהגים המצוינים מראש מכוסים בביטוח, ובמידה ונהג ברכב אדם שאינו רשום כמבוטח, יהיה הרכב ללא כיסוי של ביטוח חובה.
 • במקרים בהם לא היה לרכב הפוגע ביטוח חובה, או שאין ידועה זהות הרכב הפוגע כבמקרים של תאונות פגע וברח, הפיצויים יוענקו לניזוקים באמצעות קרן קרנית.
 • בפוליסות ביטוח חובה רבות אין כיסוי לנהג רכב אשר נהג תחת השפעת סמים או אלכוהול.

תביעת ביטוח חובה

לאחר תאונת דרכים חשוב לפעול על פי מספר קריטריונים בסיסיים, אשר יהוו מפתח להצלחת תביעת ביטוח החובה. קריטריונים אלו כוללים אישור של המשטרה על מעורבות הרכב בתאונה, ופנייה מיידית לחדר המיון באופן עצמאי או בעזרת אמבולנס, וזאת על מנת להוכיח קשר ישיר בין הנזקים לתאונה. כמו כן, לצורך הצלחת התביעה חשוב להציג את כל המסמכים הרלוונטיים:

 • אישור רפואי מחדר המיון שאליו ניגש או פונה הנפגע, המציין שהנזקים מקורם בתאונת דרכים.
 • דו"ח תאונת דרכים מהמשטרה.
 • כל מסמכי אשפוז או טיפול רפואי שעבר הנפגע בגין התאונה.
 • ימי מחלה מאושרים על ידי רופא.
 • תלושי שכר של הניזוק.
 • קבלות מקוריות המעידות על הוצאות כספיות של הניזוק בגין התאונה.

עורך דין מומחה בתביעות ביטוח

בשעת הגשת תביעה משפטית למימוש פיצויי ביטוח חובה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום. בדרך כלל פגישות הייעוץ אינן כרוכות בתשלום, וכאשר שוכרים את שירותיו של עורך הדין שכר הטרחה משולם לרוב על בסיס אחוזים, ורק במידה שהתיק זכה. במקרים של תביעות פיצויים קטנות או במקרים קשים במיוחד, יעלו אחוזי שכר הטרחה או שייגבה סכום נוסף מהלקוח. כדאי גם להיוועץ עם עורך דין ביטוח לפני החתימה על הפוליסה, על מנת להצטייד בעצות ובכלים חיוניים ליצירת פוליסת ביטוח משתלמת.

דוגמא לתביעת ביטוח חובה

 ביטוח חובה אמנם מעוגן בחוקים ובתקנות קבועים אך קיימים מקרים רבים היוצאים מהכלל, כדוגמת תקנה הקובעת שביטוח חובה תקף רק לאחר ששולם, אך במקרים חריגים תביעות הפיצויים מוכרות גם ללא תשלום הביטוח. דוגמא לכך היא מקרה של נהג אשר חברת הביטוח סירבה לפצותו עקב אי תשלום ביטוח חובה. התובע הוכיח שהתאונה אירעה בעת שהיה בדרכו לשלם את פרמיית הביטוח, ובית המשפט פסק שביטוח החובה תקף אף כי טרם שולם.

סיכום

ביטוח חובה נועד לספק פיצוי הולם לכל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים, ללא קשר לאשמתו בתאונה. במרבית המקרים תשלומים אלו מסופקים במלואם על ידי חברות הביטוח, אולם במקרים חריגים או במקרים של פגיעות חמורות חשוב להיעזר בעורך דין ביטוח בעל ניסיון מוכח בתביעות ביטוח חובה.

[ois skin="skin2"]

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. שלום רב,

  יש לי שאלה, נפגעתי לפני כמספר ימים מהדלת של הרכב בגבה מעל עין ימים.
  יש לי חתך מעל הגבה, נבדקתי על ידי רופא בטרם וקבלתי טיפול- הדביקו לי את החתך,
  הגבה והעין היו נפוחים וכחולים.
  האם ניתן לתבוע את הביטוח של הרכב רק אם זה תאונת דרכים או גם אם הנזק נגרם בעת שפתחתי את הדלת של הרכב שלי.
  בברכה יעל

כתיבת תגובה

סגירת תפריט