רבים בקרב הציבור משקיעים הון תועפות בטיפוח ביתם, עסקיהם ורכושם, אולם רק מעטים דואגים לבטח רכוש זה מפני גנבות, בנייה לקויה, תאונות, פגעי טבע ואסונות. המבקש פוליסת ביטוח רכוש נדרש להזמין שמאי אשר יעריך את שווי הנכסים המבוטחים, ובנוסף נדרש בעל הנכס להתקין אמצעים שימנעו וירתיעו מפני נזקים, כגון התקנת מערכת אזעקה וסורגים נגד גנבות. תביעת ביטוח רכוש מוגשת לחברת הביטוח כאשר נגרם נזק לרכוש המבוטח, ובמידה והאחראים לנזק הינם צד שלישי, כמו רשות מקומית שהתרשלה או נהג פוגע, חברת הביטוח תתבע אותם.

הגשת תביעת ביטוח רכוש

תביעת ביטוח רכוש שייכת לתחום דיני נזיקין, וככזאת היא מפצה את הניזוקים בתגמול כספי על נזק שנגרם לרכוש וכן על פעולות שנדרשו לתיקונו. במידה וחברת הביטוח מסרבת לשלם פיצויים עבור נזקי רכוש שנגרמו למבוטח, רשאי הוא לתבוע אותם בבית משפט. קיימות מספר פעולות הנדרשות בעת הגשת תביעת ביטוח רכוש, המשתנים לפי מהות התביעה ונסיבותיה. לדוגמא:

  • בעת נזקי רכוש אשר נגרמו עקב גנבה, תאונה או התנהגות אלימה, יש לדווח על כך למשטרה .
  • צילום זירת האירוע לאחר התרחשותה על מנת להוכיח את מידת הנזק שנגרם.
  • גביית עדויות בסמוך לאירוע מאנשים שהיו עדים למפגע.
  • איסוף כל מסמך המעיד על הנזק שנגרם לרכושכם, כדוגמת דו"ח מהרשות המקומית ודו"ח אירוע שריפה ממכבי אש.
  • איסוף ושמירת חשבוניות וקבלות מקוריות, אשר יעידו על כל הוצאה שנגרמה לתובעים בעקבות האירוע, כגון צורך לגור בדיור חלופי בזמן שיפוצים או החלפת מנעולי הבית.
  • הזמנת שמאי אשר יאמוד את מידת הנזק שנגרם לרכוש במונחים כספיים.
  • הזמנת אנשי מקצוע מוסמכים אשר יעריכו את מידת הנזק ושוויו, כדוגמת מהנדס, אדריכל, מכונאי, זגג, חשמלאי או אינסטלאטור.

תביעת ביטוח רכוש

מומלץ להשיג את מירב העדויות, הערכות הנזק והמסמכים הנדרשים בסמוך לאירוע, מכיוון שתביעות נזקי רכוש עלולות להימשך זמן רב וגורם זה מקשה על יכולת הוכחת הנזקים. בנוסף לכך, תביעות ביטוח בגין נזקי רכוש תקפות למשך שלוש שנים מיום האירוע ועד מועד תחילת המשפט, לכן חשוב למהר ולהגיש את התביעה לפני שיחול עליה חוק ההתיישנות.

ייעוץ משפטי רלוונטי

על מנת להגיש תביעת ביטוח רכוש מומלץ וחשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום, מוקדם ככל האפשר לאחר האירוע. יש לציין כי ליווי, ייעוץ והכוונה מטעם עורך דין נזיקין המתמחה בנזקי רכוש, יגדילו את סיכויי הזכייה בפיצויים המגיעים לכם באופן משמעותי. עורך דין זה הבקיא בדיני הביטוח ובתנאי הפוליסות של ביטוחי רכוש, יודע כיצד לנהל את התביעה מול חברת הביטוח ונציגיה באופן מקצועי, וידאג לאסוף ולהציג את כל החומר הרלוונטי לפני בית המשפט על מנת להגדיל את סיכויי התביעה שלכם.

דוגמא לתביעת ביטוח רכוש

במקרה בו אדם החנה את רכבו ליד מכולת אשפה אשר עלתה באש ושרפה את רכבו, תבע בעל הרכב את הרשות המקומית בגין נזקי רכוש שנגרמו כתוצאה מהתנהלות רשלנית. הנתבעים טענו כי לא יכלו לחזות את שריפת המכולה, אולם בית המשפט פסק שהרשות התרשלה בנקיטת אמצעים שימנעו שריפה, וכי הציבו את המכולה במקום שלא מנע פגיעה ברכוש. לכן חויבו הנתבעים בפיצויים מלאים על הנזקים לרכבו של התובע.

סיכום

תביעת ביטוח רכוש דורשות חובת הוכחה כי לא הייתה רשלנות מצד התובע, וכן חובת הוכחת לגבי מידת הנזק ועלויות תיקונו. על מנת למצות את הדין בתביעות אלו חשוב להיעזר בעורך דין נזיקין המתמחה בתביעות ביטוח רכוש, אשר ידע לנהל את התביעה מאלף ועד תו על כל היבטיה השונים, ביעילות ובמהירות.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

סגירת תפריט